• نام رویداد : کنسرت حسام الدین سراج (آلبوم وداع)
  • تاریخ برگزاری : دی ماه 1393
  • محل برگزاری : طرقبه - هتل ثامن
  • توضیحات :


توضیحات

اجرای زنده قطعاتی از آلبوم وداع توسط حسام الدین سراج در مشهد (طرقبه )

چهارشنبه سوم دی ماه ۱۳۹۳ در سالن ایثار هتل ثامن طرقبه در مجاورت مشهد ، استاد سید حسام الدین سراج قطعاتی از آلبوم وداع را به صورت زنده اجرا نمود این برنامه که روایت موسیقی های عاشورا بود با تهیه کنندگی آرمان فردا و مدیریت حمیدرضا شعشعانی و با مسئولیت موسسه ندای چنگ انجام شد و با استقبال خوب علاقمندان به موسیقی روبرو شد.

در میان حاضرین ، سرابی مدیر کل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی ، حسینی کفشدار مشاور مدیر کل و رئیس ارشاد شهرستان طرقبه شاندیز ،سمیع ریاست اداره موسیقی استان و همچنین تعداد زیادی از مسئولین اجرایی استان خراسان و شهرستان مشهد و شهرستان طرقبه شاندیز دیده می شدند.

حسام الدین سراج قبل از شروع اجرای خود بیان کرد که این کار تصویرگر واقعه کربلا است و باید در محرم و صفر اجرا می شد،اما متاسفانه به دلایل شرایط خاص موسیقی مشهد، در نخستین روز ربیع الاول اجرا می گردد، که از این بابت از حاضرین عذرخواهی کرد.

قطعاتی که توسط سراج انتخاب و در این برنامه اجرا گردید بسیار مورد توجه حاضرین قرار گرفت و تعداد زیادی از آنها را متاثر کرده بود ، هنر دوستان در هنگام ورود استاد سراج و در پایان آخرین قطعه برای مدتی طولانی به صورت ایستاده ایشان را تشویق می نمودند ، وی پس از پایان برنامه در جمع خبرنگاران حاضر شد و به سوالات آنها پاسخ داد.

این خواننده برجسته کشور درباره آلبوم وداع بیان کرد:این آلبوم یک کار کاملاً آیینی است و در آن اشعاری در مدح حضرت سیدالشهدا و انتقال فضای حماسی عاشورا انتخاب شده اند که شامل روایتی از واقعه عاشورا ، وداع حضرت علی اکبر (ع) و وداع امام حسین (ع) و….. است  ، وی با اشاره به حساسیت های بسیار زیادی که نسبت به برگزاری کنسرت های موسیقی در مشهد وجود دارد بیان کرد : در سال های گذشته هم علاقمند بودم این آلبوم را در مشهد اجرا نمایم اما امسال با پیگیری جدی آقای شعشعانی این امر امکان پذیر شد.

حسام الدین سراج بیان کرد:موسیقی حرمت دارد حرام نیست ، موسیقی حریم دارد حرام نیست من با مبانی فقهی موسیقی آشنا هستم و حتی در دانشگاه نیز این موضوع را تدریس می کنم ، کسانی که همه نوع موسیقی را حرام می دانند،آن را نشناخته اند.

حمیدرضا شعشعانی نیز به خبرنگاران گفت: تاکنون کنسرت ها و همایش و نمایشگاه های زیادی را در نقاط مختلف کشور تهیه کنندگی و اجرا کرده ایم اما اجرای این برنامه افتخار آمیزتر و لذت بخش تر بوده است. او بیان کرد در تلاش است برنامه های مشابهی را برای دیگر بزرگان  موسیقی در مشهد و طرقبه شاندیز برگزار نماید و از مسئولین خواست در صدور مجوزها حمایت کنند و حداقل به موسیقی های سنتی و آیینی که اشاعه دهنده فرهنگ ملی و مذهبی ما هستند سریع تر مجوز دهند تا بتوان طوری اطلاع رسانی کرد که هم هنر دوستان خراسانی بتوانند از آن ها استفاده کنند.

در حاشیه مراسم سعید سرابی مدیر کل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی به خبرنگاران گفت :اداره ارشاد از اجرای کارهای فاخر موسیقی در مشهد استقبال می کند.

 او در مورد آلبوم وداع گفت: این کار قابلیت اجرا در محرم صفر را دارد و در سال آینده انشاالله در زمان مناسب خودش برگزار خواهد شد.

محسن سمیع رئیس اداره موسیقی اداره کل ارشاد هم به خبرنگاران گفت : اجرای کنسرت در مشهد مقدس منع قانونی ندارد ، ولی احتیاط می کنیم و نگران به خطر افتادن شان شهر مشهد مقدس و حریم حضرت رضا(ع) هستیم.

سرهنگ کمالی رئیس بسیج هنرمندان خراسان رضوی  در گفت گوبا خبرنگاران بیان کرد:از موسیقی فاخر و ارزشی پشتیبانی می کنیم.

وی افزود :باید بتوانیم انتقال فرهنگ مدنظر مقام معظم رهبری را انجام دهیم و همان گونه که ایشان فرمودند این انتقال فرهنگ را از طریق موسیقی نیز می توان انجام داد و از این طریق به مبارزه با تهاجم فرهنگی دشمنان پرداخت.

 شایان ذکر است ، کنسرت وداع در مشهد با نظم کامل و با کیفیت بسیار مطلوب و با حمایت مجموعه های تجاری هنر دوست و ارادتمند به سالار شهیدان برگزار گردید.

ارسال نظر